A Miskolci Egyetem konzorciumi partnerként vesz részt a Digitális Örökség Nemzeti Laboratórium munkájában, amelynek célja, hogy intézményközi összefogásban kidolgozza a nemzeti kulturális örökség MI alapú feldolgozásának, kutatásának és oktatásának, valamint a lehető legszélesebb körű közzétételének módszertanát. Mindezt úgy kívánja elérni, hogy a kifejlesztett módszertanok és eszközök, valamint a szakértői kompetenciafejlesztés piaci hasznosítására is követendő gyakorlatokat alakítson ki.
Miskolci Egyetem munkatársai a repozitóriumi metakereső és a szemantikus repozitórium alfa és béta verziójának elkészítését végzik, illetve a magyarországi nyilvános intézményi repozitóriumok legnagyobb gyűjteményeinek mappelésén dolgoznak. A magyarországi nyilvános intézményi repozitóriumok indexelése után a nemzetközi intézményi repozitóriumi szolgáltatások magyar anyagait is integráljuk a szolgáltatásba. Munkatársaink továbbá a „Born digital” részprojekért is felelősek. Ennek a projektnek a célja a Magyarországon nyomtatásban megjelent kritikai kiadások digitalizációja, majd a művek metaadatai az ITIdata szemantikus hálózatába történő integrálása.
Miskolci Egyetem munkatársai az ELTE által végzett, gépi nyelfeldolgozó projekt kísérleti fejlesztésben is közreműködnek. A gépi nyelvfeldolgozó projekt egy olyan technológiára épül, amely képes az emberi (beszélt vagy írott) nyelvet számítógépek által (is) olvasható szöveggé alakítani. Épp ezért a DH-LAB az indulása óta nagy hangsúlyt fektet természetes nyelvfeldolgozó (angolul, rövidítve: NLP) rendszerek fejlesztésére. Ilyen természetes nyelvfeldolgozó technológiát alkalmaznak a Labor által későbbi fejlesztési célként megjelölt (18–19. századi) kézírásfelismerő, kisebb közgyűjtemények számára is hozzáférhető karakterfelismerő, illetve a hangzó szövegeket írásba foglaló úgynevezett speech-to-text eszközök is. Másik fontos kutatási és fejlesztési területünk az entitásfelismerés és szemantikus elemzés. Ennek lényege, hogy az elemző eszköz képes felismerni a szövegben található releváns entitásokat (pl. névelemeket). Emellett fontos feladatunknak tekintjük a meglévő elemző eszközök (pl. emtsv) és nyelvi modellek (pl. huBERT) fejlesztését és széles körben alkalmazhatóvá tételét, valamint az ezekre épülő érzelemelemző eszköz fejlesztését.
A részfeladatok pontos leírását a Résztvevők fülre kattintva érheti el.
A nemzeti laboratórium főbb feladatai minden konzorciumi partnerre kiterjedően:
A pályázat további adatai:
„Nemzeti Laboratóriumok létrehozása, komplex fejlesztése” címmel, 2022-2.1.1- NL azonosító számú pályázati kiíráson „Digitális Örökség Nemzeti Laboratórium” címmel elnyert pályázat. (Hazai forrás)
Támogatói szerződés száma: 2022-2.1.1-NL-2022-00009
Konzorciumvezető: ELTE
Konzorciumi tagok:
A pályázat teljes összege: 1.031.074.484 Ft
Miskolci Egyetem részére megállapított összeg: 88.323.997 Ft
Megvalósítás: 2022. július 1 – 2026. február 28.
A munkafolyamatok és a munkatársak tervezéséért, koordinálásért, segítéséért a projektvezetés felelős. A működéshez szükséges dologi és adminisztratív hátteret az adminisztratív munkatárs, illetve a tervezett szakkönyvvásárlás, a Qulto szolgáltatás, illetve egy informatikai beszerzés biztosítják.
Mérföldkövek:
2023. június
A ködlovag-jelenség történeti, poétikai és biografikus vetületei a századfordulótól napjainkig című kiadvány a 2022. március 11–12-én lezajlott Ködlovagok tegnap és ma című országos irodalomtudományi konferencia előadásainak szerkesztett, lektorált változatait tartalmazza.
Kelet Kávézó és Galéria, Budapest
A Miskolci Egyetem Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézete, Irodalomtudományi Doktori Iskolája, a Bölcsészettudományi Karon működő Pro Scientia Hallgatói Öntevékeny Kör és a Digitális Örökség Nemzeti Laboratórium 2022. március 11–12-én rendezett tudományos konferenciája. A konferencia keretében került sorra a Digitális feltételek az irodalomtudományban és a Nyugat-korszak filológiájának jelenkori kihívásai c. kerekasztal-beszélgetés.
Miskolci Egyetem BTK
2022. november 22.
MTA Miskolci Területi Bizottsága
Miskolc, Erzsébet tér 3.
2022. november 24.
MTA Miskolci Területi Bizottsága
Miskolc, Erzsébet tér 3.
2021. november 10.
MTA Miskolci Területi Bizottsága
Miskolc, Erzsébet tér 3.
2021. május 20.
2021. február 24.
A Miskolci Egyetem a Területi Innovációs Platformmal és a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával közösen online rendezvényt tartott 2021. február 24-én, amelyen a Digitális Örökség Nemzeti Laboratóriumot Prof. Dr. Kecskeméti Gábor mutatta be.