Az érettségi vizsga után elérhető első képzési szint, mely egyszakos és hat féléves. Az alapfokozatot nyújtó képzés a munkaerőpiacon hasznosítható szakmai ismereteket ad, az elhelyezkedéshez jogszabályban meghatározottak szerinti munkakör betöltésére jogosít, egyúttal megfelelő elméleti alapozást is nyújt az adott szakterületen a tanulmányok mesterképzésben történő folytatásához.
Tovább a képzésekhez >>>
A második felsőfokú végzettségi szint, amellyel mesterfokozat és szakképzettség szerezhető. Mesterképzésre az vehető fel, aki legalább alapfokozatot és szakképzettséget, vagy ezzel egyenértékű főiskolai szintű végzettséget és szakképzettséget tanúsító oklevelet, illetve egyetemi szintű végzettséget vagy mesterfokozatot szerzett. A képzési idő 4, tanárképzés esetén előképzettségtől függően 2-5 félév.
Tovább a képzésekhez >>>
Az osztatlan tanárképzés a 2013. év szeptemberétől került bevezetésre országos és kari szinten is. A szakpáros képzésben mind általános, mind középiskolai tanári végzettség szerezhető, ettől függően a képzés 10-11 vagy 12 féléves. Az új típusú közismereti és szakmai tanári mesterképzések a korábban megszerzett diplomák alapján 2, 4, és 5 féléves képzési idejűek. Az előzetes szakmai ismeretekhez igazított tanulmányi rendek (tanösvények) sokfélesége miatt nevezzük „ösvényes” képzésnek.
Tovább a képzésekhez >>>
E képzés során alap- vagy mesterfokozatot, illetve főiskolai vagy egyetemi oklevél megszerzését követően további szakirányú szakképzettség szerezhető. A képzési idő legalább 2, legfeljebb 4 félév.
Tovább a képzésekhez >>>
A pedagógus-alapképzésben megszerzett szakmai, szaktudományos ismeretek frissítése, az egyes tudományterületeken megszületett tudományos eredmények megismerése. A pedagógus-alapképzésben megszerzett, a pedagógusmesterséghez kapcsolódó ismeretek (pedagógia, pszichológia, módszertan) frissítése, új ismeretek és készségek elsajátítása.
Tovább a képzésekhez >>>
Az ME BTK keretében Irodalomtudományi Doktori Iskola működik, amelyben keretében szövegtudományi-textológiai centrumú posztgraduális oktatás folyik. Szövegtudományi doktori program Magyarországon egyedül e képzőhelyen működik, oktatóink kivételesen felkészült szakmai tudást testesítenek meg ezen a területen.
Tovább a képzéshez >>>
Karunk 2025. január 17-i jelentkezési határidővel, februári indulással az alábbi szakirányú továbbképzéseket indítja.
A pedagógus szakvizsga szakirányú továbbképzés során a hallgatók részletes betekintést nyernek az iskolázás aktuális, nemzetközi és hazai problémáiba, annak megoldási lehetőségeibe, továbbá az oktatási rendszer működésébe, megismerik az iskolairányítás szegmenseit, s a pedagógia legújabb fejlesztési és tudományos eredményeit. A képzés oktatói között a ME munkatársai mellett a korábbiaknál hangsúlyosabban megjelennek a megye, a régió tanügyigazgatásában vezető szerepet játszó szakemberek.
A képzés célja olyan szakfordítók és audiovizuális fordítók képzése, akik képesek szakszerűen ellátni az írásbeli és nyelvi közvetítés feladatát magyarról idegen nyelvre és idegen nyelvről magyarra. Az írott forrásnyelvi szöveget tartalmilag pontosan és nyelvileg helyesen vissza tudják adni a célnyelven. Képesek az audiovizuális fordítás elveinek és módszereinek gyakorlati alkalmazására. A szakfordító és az audiovizuális fordító számára fontos szoftvereket tudják alkalmazni, valamint képesek ellátni az ehhez kapcsolódó fordítói feladatokat.
A képzés célja olyan szakemberek képzése, akik képesek az idegen nyelvi gazdasági és üzleti szaknyelv magas szintű oktatására – a mindenkori jogszabályi előírások szerint – a formális és informális képzésben, szakképzésben, felsőoktatásban, valamint az üzleti szférában; továbbá az idegen nyelvi kommunikációs kompetenciafejlesztő szaknyelvi tréningek megtervezésére, a célcsoportok igényeinek felmérésére, tréningek tartására, értékelésére; facilitátor szerepkör (pl. értekezletvezetés, vitavezetés) betöltésére az üzleti és a közszférában.
További részletes információk a Szakirányú továbbképzések oldalunkon találhatók.
További részletes információk a tavaszi félévvel kapcsolatosan:Hallgatóknak oldalunkon találhatók.
A ME BTK MFI ÖSD Nyelvvizsga Központja a 2025. évben is várja a vizsgázókat. A tervezett nyelvvizsgák időpontjait és a jelentkezési határidőket az alábbi táblázat tartalmazza.
Alkalom | Írásbeli | Szóbeli | Jelentkezési határidő |
---|---|---|---|
1 | 2025. 01. 24. | 2025. 01. 29. | 2024.11.30- 2025.01.03. |
2 | 2025. 05. 09. | 2025. 05. 14. | 2025.03.28 - 2025.04.18. |
3 | 2025. 10. 03. | 2025. 10. 08. | 2025.08.18 - 2025.09.12. |
4 | 2025. 11. 28. | 2025. 12. 03. | 2025.09.19 – 2025.11.07. |
További részletes információk a vizsgával kapcsolatosan az ÖSD Vizsgaközpont oldalán találhatók: https://nemet.uni-miskolc.hu/index.php/osd-nyelvvizsga/
Felhívjuk a figyelmet, hogy vizsgára jelentkezés továbbra is csak a költségtérítés/önköltség és az egyéb kiírt díjak rendezését követően lehetséges.
Javasoljuk, tanulmányozza át a BTK Szakdolgozatkészítési szabályzatát, ebben a szakdolgozat kötelező mellékleteit is megtalálja: https://bolcsesz.uni-miskolc.hu/uj/dok/szab/btk_szakdolgozatkeszitesi_szab_20231201.PDF
A szakdolgozatokat/portfóliókat papíralapon (kötve) kell leadni az intézeti adminisztrációra és egyúttal fel kell tölteni a MIDRA rendszerbe is http://midra.uni-miskolc.hu) legkésőbb 2024. november 22-ig.
A záróvizsgákról szóló, egyes szakokat érintő információkat (pl. záróvizsga beosztás, zárószigorlati tételek stb.) az illetékes intézetek honlapján találja.
Az Egyes felsőoktatással, szakképzéssel és felnőttképzéssel összefüggő törvények módosításáról szóló 2022. évi LIX. törvény 39. §. rendelkezik arról, hogy az Nemzeti felsőoktatási törvény 51.§ (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép: „A felsőfokú tanulmányok befejezését igazoló oklevél kiadásának előfeltétele a sikeres záróvizsga.”
Mindezek alapján az oklevél kiállításához – sikeres záróvizsgát követően - nyelvvizsga bemutatására már nincs szükség.
ME Könyvtár, Levéltár, Múzeum
ME BTK Dékáni Hivatal
3515 Miskolc-Egyetemváros
Dékáni Hivatal: 46/565-111/22-25
boldek@uni-miskolc.hu
Hallgatói ügyek: 46/565-111/20-14, 20-15
boljutka@uni-miskolc.hu