Az érettségi vizsgával rendelkezők számára egy alapképzés (vagy egy osztatlan képzés) elvégzése biztosíthatja az első diploma megszerzését. Az alapképzés általában 6 féléves nappali vagy levelező munkarendben is elvégezhető.
Az egyes szakokon államilag finanszírozott és/vagy önköltséges férőhelyekkel hirdetjük. Az alapképzés után lehetőség van mesterképzésben történő továbbtanulásra, de a munkerőpiacon is jól hasznosíthatóak a gyakorlatorientált alapszakos diplomák.
Az adott szakok tantárgyai a kari honlap KÉPZÉS/TANRENDEK menüpontban olvashatók.
Ha érdekel a nemzetközi kommunikáció és úgy érzed, az angol nyelv az, amivel foglalkozni szeretnél, jelentkezz hozzánk!
Az anglisztika alapképzés magyarul akkreditált és angolul bejegyzett képzésként is elérhető. A magyarul akkreditált program kurzusainak 80%-ában is angol az oktatás nyelve, de a képzés tartalmaz magyar nyelvű alapozó tantárgyakat is. Az angol nyelven bejegyzett anglisztika alapszakon teljes mértékben angol nyelven folyik az oktatás, és a hallgatóknak lehetőségük van külföldi diákokkal is együtt tanulni. Az anglisztika alapszakos bölcsészdiploma megfelel a 21. század elvárásainak. A növekvő gazdasági-társadalmi igényeknek megfelelni tudó munkaerőképzést biztosít, melyhez elengedhetetlenül szükséges a jól megalapozott, biztos nyelvtudás mellett a megfelelő szakmai képzettség megszerzése. Megalapozza a lehetőséget a Mester fokozaton (MA) történő továbbtanulásra. Fejleszti a kritikai gondolkodást, kommunikációs készséget, problémamegoldást és a csoportos projektekben való együttműködéshez szükséges kompetenciákat.
Nemzetközi kommunikációban jártas szakemberek képzése.
A 3 év után elhelyezkedni vágyóknak igen komoly nyelvi alapozást, korszerű tematikát és pragmatikus szemléletű oktatást kínálunk.
Választható specializáció: Interkulturális kommunikáció specializáció, amely kimondottan a régióban jellemző interkulturális kompetencia igényekre koncentrál és amely lehetőséget nyújt hallgatóinknak nemzetközi hallgatói projektekben való részvételre is.
Szakunkkal eljuthatsz minden szomszédos országba, Csehországba, Szlovákiába, Horvátországba, Törökországba vagy akár Marokkóba is. Ne hagyd ki a nemzetközi tanulás lehetőségét!
Az anglisztika alapszak elvégzése után letőséged van kreditelismeréssel bekapcsolódni az osztatlan tanárképzésbe, és folytathatod tanulmányaidat a fordító és tolmács mesterképzésen, illetve számos más angol oktatási nyelvű MA képzésben is.
Modern Filológiai Intézet
Angol Nyelv- és Irodalomtudományi Intézeti Tanszék
Miskolc-Egyetemváros, A/6 épület 9. szoba
Tel: 46/565-111/22-84
E-mail: agnes.magnuczne@uni-miskolc.hu
Web: http://angol.uni-miskolc.hu/
Azoknak ajánljuk, akik érdeklődnek a német nyelv és kultúra iránt és akik az idegenforgalom, gazdaság, kultúra, média és közigazgatás különböző hazai és nemzetközi területein szeretnének elhelyezkedni. Célunk továbbá olyan szakemberek képzése, akik német nyelvi, irodalmi és kulturális ismereteik révén mind a germanisztika, mind az általános bölcsész- és társadalomtudományi területeken sokoldalú elméleti és gyakorlati tudásra tesznek szert, amely felkészít a mesterszintű tanulmányok megkezdésére.
A hallgatók Fordító és tolmács mesterszakon folytathatják tanulmányaikat, illetve szakirányú továbbképzéseink közül választhatnak. Az alapszakos diploma beszámítható az osztatlan tanárképzésbe is.
Képzési idő: 6 félév
Tanulmányai során a hallgató az alábbi 50 kredites specializációt választhatja:
A képzés nappali és/vagy levelező, államilag támogatott és költségtérítéses formában is indul.
A képzés ideje alatt a hallgatók számos ösztöndíjat pályázhatnak meg német nyelvterületre. (CEEPUS, DAAD, ÖAD)
További információ:
Modern Filológiai Intézet
Német Nyelv- és Irodalomtudományi Intézeti Tanszék
Miskolc- Egyetemváros A/6 fszt. 20. szoba
Tel.: +36/46/565-111/17-66
E-mail: marianna.bazsone.sores@uni-miskolc.hu
Web: http://mfi.uni-miskolc.hu/
A társadalmi problémákra nyitott, a sérült, akadályozott, speciális szükségletű emberek iránt érdeklődők, őket segíteni kívánók számára ajánljuk szakunkat.
Várjuk azokat, akik:
kihívásokat keresve korszerű elméleti, módszertani és gyakorlati ismeretek, illetve képességek birtokában hatékony segítséget szeretnének nyújtani a tanulásban akadályozott, valamint a tanulási, érzelmi és viselkedészavarokkal élő, egyéb pszichés fejlődési zavart mutató, személyiségfejlődésükben atipikus fejlődést mutató személyeknek.
A Miskolci Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karán 2019 szeptemberétől indult el a gyógypedagógus képzés, mely megfelel a 21. század oktatási-nevelési elvárásainak. Blended learning támogatással segíti a hatékony ismeretelsajátítást, nagy hangsúlyt fektet az elméleti tudás megszerzése mellett a professzionális gyakorlati ismeretekre.
A BA képzés elvégzése után lehetőség van továbbtanulásra az alábbi mesterképzési szakokon:
Képzési idő: 8 félév (240 kredit), a szakon 2 szakirány (Pszichopedagógia; Tanulásban akadályozottak pedagógiája) elvégzése kötelező, a 8 féléves tanrendbe mindkét szakirány beépített. Az utolsó félévben összefüggő terepgyakorlatot kell teljesíteni mindkét szakirányon
A képzés nappali és levelező, államilag támogatott és önköltséges formában is indul.
Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar
Gyógypedagógiai Intézet
Miskolc- Egyetemváros C1 épület III. emelet
Telefon:+36-46-565-111/2136; +36-46-565-215
E-mail: gyogypedagogia@uni-miskolc.hu
web: https://tanarkepzo.uni-miskolc.hu
Az alapképzési – BA - szak megnevezése: kommunikáció- és médiatudomány (Communication and Media Science)
A szak célja kommunikációs szakemberek képzése, akik ismerik a kommunikáció különböző színterein működő intézményeket, intézményrendszereket, az itt működő intézmények struktúráját, a kommunikáció és média működését. Megszerzett tudásuk, képességeik és attitűdjeik birtokában alkalmasak a kommunikációs munka végzésére, felkészültek tanulmányaik mester-képzésben történő folytatására.
Ha szeretnéd magad kritikusan, ugyanakkor érthetően kifejezni szövegben, videóban, hangban és fotóban: itt a helyed. A jó beszédkésség, a kreatív írástudás magabiztosságot ad, ez azonban nem megy egyetlen csettintésre. A három év során megismertetünk a hagyományos és a digitális közlés összetevőivel, gátjaival és baklövéseivel, mert az életben minden, de minden mozdulat egyben kimondott, gesztikulált vagy titkolt mondat. A média pedig csak ráadás, hiszen állandóan ott van a kezedben. De tudod-e kiről készíthetsz felvételt, mit kell tenned, ha ocsmány üzenetet kapsz, hogyan rajzolhatod izgalmasabbá saját profilodat? Ha a kérdésekre gyakorlati válaszokat is keresel nálunk a helyed.
Print újságírás, vizuális kommunikáció, hangzó média és podcast, médiakutatás és marketing, digitális társadalom, szerkesztőségi/stúdiógyakorlat;
Miért válaszd a Miskolci Egyetemen, ha a média képzésen gondolkodsz:
...lehetsz szóvivő, tévéműsor vezető, játékmester, hírszerkesztő vagy akár médiaelemző, médiakutató és intézményi kommunikátor is; indíthatsz blogot, lehet saját podcast streaming-ed, vagy kedvelt TikTok csatornád.
...hogy a Miskolci Egyetemen már hárminc évvel ezelőtt is működött rádióstúdió, ma pedig minden igényt kielégítő tévéstúdió áll a rendelkezésre. A Médiatanszéknek pedig van egy podcast stúdiója is?
Antropológiai és Filozófiai Tudományok Intézete
Miskolc- Egyetemváros C/1. III. emelet
Telelefon:06-46-565-221
E-mail: laszlo.farago@uni-miskolc.hu
Web: https://kvat.uni-miskolc.hu/media/
Instagram: https://www.instagram.com/mebtkmedia/profilecard/?igsh=MnlrNXg3bTM4dnB1
Akik a kultúra terjesztése, a közösségszervezés, közösségfejlesztés, a rendezvények szervezése, a kulturális tevékenységek végzése, az ifjúsági közösségek és programok, az ifjúságsegítés, valamint a felnőttek képzésének szervezése iránt érdeklődnek, szeretnének sokrétű közösségi szervezőmunkát végezni és jó a kommunikációs és kapcsolatteremtő képességük.
Általános művelő tárgyak mellett művelődési, közösségfejlesztési, kultúraközvetítési, ifjúságfejlesztési és felnőttképzési ismereteket oktatunk.
A végzett szakemberek el tudják látni művelődési, egyházi, civil, vállalkozói és nonprofit szervezetek, állami vagy önkormányzati intézmények, integrált, többfunkciós szervezetek, intézmények működtetését. Képesek helyi, közösségi szinten a művelődés, az ifjúság, a felnőttképzés társadalmi és gazdasági helyzetének fejlesztésével összefüggő állami feladatellátást megszervezni.
További információ:
Alkalmazott Társadalomtudományok Intézete
Miskolc-Egyetemváros, A/5. II. em. 215.
Tel: (46)565-232
Web: http://atti.uni-miskolc.hu
Akkor jelentkezz hozzánk kulturális antropológia alapszakra! Legyél TE is kulturális antropológus!
Film,videótechnika
Jártasságot szerzel majd a digitális fényképezés és filmezés különféle eszközeinek megismerésében és gyakorlati használatában.
Kommunikációs kompetenciák
Megismerkedsz a kultúrák közötti és kultúrán belüli kommunikáció sajátosságaival és tapasztalatot szerzel interkulturális ismeretek közvetítésében.
Társadalomtudományi kutatás és terepgyakorlat
A tapasztalatokra építve megvalósítasz a gyakorlatban egy antropológiai kutatást, és azt is megtanulod, hogy ennek milyen hasznosítási lehetőségei vannak.
Problémakezelés és megoldások
A szakmai tudás mellett olyan kompetenciákra teszel szert, ami segít a társadalmi és kulturális problémák felismerésében, megértésében és a megoldáskeresésben is.
Kreativitás és önismeret
Akár személyes elképzeléseidet is megvalósíthatod a filmezésben is, miközben tudományosan megalapozott tudással mutatod be a minket körbevevő világot.
Rugalmas és innovatív képzés
Nappali és levelező oktatás keretében, államilag finanszírozott és költségtérítéses formában, érettségivel és diploma után egyaránt.
A 3 éves kulturális antropológia alapszakos (BA) képzés keretében kulturális antropológia alapszakos szakelőadó szakképzettség szerezhető. A hallgatók a képzés során terepgyakorlatokon és hathetes egybefüggő szakmai gyakorlaton vesznek rész, melyek segítségével kellő jártasságot szereznek az antropológiai kutatás végzésében, a társadalmi problémák megismerésében és kezelésében.
A 6 féléves kulturális antropológia képzés 2024-ben csak nappali formában végezhető el, államilag finanszírozott és költségtérítéses férőhellyel rendelkezünk. Jó tanulmányi eredmény, továbbá férőhely felszabadulásakor lehetőség van átjelentkezni az önköltséges képzésről az államilag finanszírozottra.
A megújuló 3 éves BA kulturális antropológiai képzés olyan gyakorlati társadalomtudományi tudással fog felvértezni a munkaerőpiacon, amellyel nem csak képes leszel felismerni a kulturális-társadalmi élethelyzeteket jellemző legfőbb problémákat, de ezek mozgatórugóit is megérted, így pedig a különféle a megoldások kidolgozásában is sikeres lehetsz majd. Ráadásul egy olyan vizuális kutatási eszköztárt is elsajátíthatsz az antropológiai alapképzés során, amely birtokában hatékonyan fogod tudni bemutatni azokat a szociokulturális összefüggéseket, amelyek hatást gyakorolnak arra, ahogyan viselkedünk. A képzés során megszerzett tudás és kulturális érzékenység pedig bármely környezetben hatékony a jövő munkavállalójának, akár az állami, önkormányzati, civil-nonprofit vagy a piaci-vállalkozói szféra valamely szakterületén helyezkedik el.
Az alapszakos diploma megszerzését követően lehetőség van kulturális antropológia mesterképzés keretében folytatni az egyetemi tanulmányokat (akár angol nyelven is), melyet szintén az Antropológiai és Filozófiai Tudományok Intézete koordinál. Emellett egyéb, a Miskolci Egyetem vagy más egyetemek mesterképzésében – elsősorban a társadalomtudományi, szociális és bölcsészettudományi területeken – tanulhatnak tovább alapszakon végzett hallgatóink.
További információ:
Antropológiai és Filozófiai Tudományok Intézete
Miskolc- Egyetemváros C/1. III. emlet
Tel.:06-46-565-221
Web: https://kvat.uni-miskolc.hu
Facebook: https://www.facebook.com/kulturalisa/
Mindazoknak, akik érdeklődnek az irodalom- és nyelvtudomány területi iránt. Akik részleteiben szeretnék látni az emberiség írott örökségét.
A hallgatók a következő képzési utat járhatják be: alapképzésünk (BA) után osztatlan tanári vagy 2 éves nem tanári (diszciplináris) mesterszakon (MA) is tovább lehet tanulni, a legtehetségesebbeket pedig ezután Irodalomtudományi Doktori Iskolánkba várjuk 4 éves PhD tanulmányokra.
Az irodalomtudományi szakterületen folyó képzés célja, hogy a hallgatókat megbízható ismeretekkel lássa el a magyar és a világirodalom fejlődésének folyamatairól. Megismerteti a hallgatókat az irodalom történetileg változó társadalmi feltételeivel, intézményrendszerével, az irodalmi műalkotások létmódjának állandó és változó elemeivel. Felvértezi őket azokkal az alapvető filológiai, retorikai, verstani, poétikai, hermeneutikai ismeretekkel, amelyek elengedhetetlenül szükségesek az irodalmi jelenségek értelmezéséhez. Megtanítja őket nemzeti irodalmunk és a világirodalom együttes szemléletére.
A nyelvtudományi szakterületen folyó képzés célja a magyar nyelv természetének, történeti fejlődéséből levezethető sajátosságainak megismertetése. A hallgatók szilárd nyelvelméleti alapozásra támaszkodva megismerik a nyelvészeti kutatás módszereit, a magyar nyelv grammatikáját, a nyelvi szerveződés törvényszerűségeit, a nyelvhasználat történetileg és szociológiailag változó formáit, a nyelvi jelenségek különböző megközelítéseit. Mindezek mellett képessé válnak arra is, hogy árnyaltan tudják kifejezni magukat, hogy szóban és írásban is egyaránt választékosan tudjanak megnyilatkozni. Olyan ismeretekkel és készségekkel ruházzuk fel a hallgatókat, amelyek megalapozzák arra való alkalmasságukat is, hogy a különböző iskolatípusokban tanári tevékenységet folytassanak.
A közigazgatásban, az uniós intézményrendszerekben és feladatokban, a versenyszféra nyelvtudást és kommunikációs, illetve elemzési készséget igénylő részében, a médiában, az állami, önkormányzati és civil kulturális intézményekben, a projektmenedzsmentben.
A kreatív írás specializációval a médiában lehet elhelyezkedni vagy sikeres íróvá, költővé is válhatsz.
További információ:
Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet
Miskolc- Egyetemváros A/4. 4. emelet 426.
Tel.:06-46-565-111 (2171 mellék)
Web:http://magyarszak.uni-miskolc.hu
Ha érdekel a nemzetközi kapcsolatok világa, szeretnél nemzeti és regionális igényeket képviselni, érzékeny vagy globális problémák, az európai integrációs folyamatokból származó kihívások valamint más kultúrák iránt - akkor ez a szak Neked szól!
Felkészítünk mindezen folyamatok kreatív kezelésére, az ezekkel járó összetett feladatok rugalmas megoldására, ráadásul mindezt 21. századi és nemzetközi perspektívából szemlélheted – Amerika valamint Kína ás Kelet-Ázsia ismeretkörökkel bővítetten.
A diplomáddal hivatalosan „Nemzetközi kapcsolatok szakértő” leszel!
Politológust már mindenki látott, főleg televízióban, amint érdekes vagy kevésbé érdekes megjegyzéseket fűzött a legújabb politikai eseményekhez. De a politológus diploma egy ennél sokkal változatosabb szakma művelésére jogosít fel: tudósok, elemzők, tanácsadók lehetnek a politikában, lehetnek újságírók, dolgozhatnak a közigazgatásban, a gazdaságban. A politológus diploma nem csupán egy ismert végzettséget, de széleskörű szakmai ismereteket, elemzési technikákat, számos területen hasznosítható gondolkodásmódot ad.
Akik érdeklődnek a politika iránt, s szeretnék tudni, hogyan működik. Akik közéleti pályára készülnek, s el akarják sajátítani a tudnivalókat. Akik középiskolában a történelem, a társadalomismeret vagy a filozófia iránt érdeklődtek, de úgy gondolják, hogy a gyakorlati életben fognak elhelyezkedni.
Korszerű politikatudományi ismeretekkel és megfelelő szakmai gyakorlattal rendelkező szakemberek képzése, akik alkalmasak a politika művelésére, tudásuk továbbadására, kutatásokban való részvételre és a demokratikus politikai kultúra terjesztésére.
1993 óta képeznek a Miskolci Egyetemen politológusokat ez volt az első önálló egyszakos politológusképzés az országban. Azóta végzett diákjaink közül számosan ismert politológusok, politikai elemzők, közéleti- és gazdasági szereplők lettek. A rendes tantervi oktatást intenzív diákélet, külföldi ösztöndíj pályázatok és szakmai gyakorlati lehetőségek gazdagítják. Az Intézet munkatársai között elismert tudósok éppúgy találhatók, mint a médiából ismert politikai elemzők.
6 félév, nappali tagozaton.
További információ:
Alkalmazott Társadalomtudományok Intézete
Politológia Tanszék
Miskolc-Egyetemváros, A/5. II. em. 215.
Tel: (46)565-232
Web: http://atti.uni-miskolc.hu
A magyar felsőoktatás új rendje szerint a régészet önálló BA alapszak a 2017-2018-as tanévtől. A BA diplomát adó képzés 6 félév időtartamú. A képzés során az általános alapozó ismeretek és a szakmai alapozó tárgyak teljesítése mellett a hallgatóknak két szakterületet kell választani, melyből mélyebb ismeretekre tesznek szert.
A Miskolci Egyetem az új képzési rendszerben három szakterületet indít:
Az archeometria és a roncsolásmentes régészet kurzusspektruma egyetemünk műszaki karainak oktatóira és laboratóriumaira épül, ami egyedülálló lehetőséget nyújt a hallgatóknak műszerhasználat és egyéb analitikai módszerek elsajátítására a magyarországi régészeti képzésben.
A képzés gyakorlatorientált. Évenként 2 hét ásatási gyakorlat, terepgyakorlatok, muzeológiai gyakorlat az alaptanterv részét képezi.
A Régészet BA diplomával a múzeumi hálózatban régész-technikusi munkakörben lehet elhelyezkedni, melyre Magyarországon folyamatos a kereslet.
A BA diploma megszerzésével a hallgatók jelentkezhetnek MA szintű képzésre.
További információ:
Történettudományi Intézet
Miskolc-Egyetemváros, C/1. II. 215.
Tel.: (46) 565-111 21-34 mellék
E-mail: beata.toth@uni-miskolc.hu
Web: http://tti.uni-miskolc.hu
Szak megnevezése: Szabad bölcsészet alapszak
Képzés formája: BA (alapszakos képzés)
Tagozat: nappali
A képzés időtartama: hat félév (az Alapozó szakasz két félév, erre épül rá a specializáció négy féléve)
Teljesítés: Az Alapozó képzés tárgyainak (pl. filozófiatörténet, művészettörténet, esztétika, kommunikációelmélet, vallási antropológia, logika - érvelés mestersége, tudományos írás alapjai) elsajátítását követően a hallgató két specializációt választ.
Indított specializációink:
Ha vonzódsz a jelenkori és klasszikus humán kultúra művei és kérdései iránt, s magas szintű multidiszciplináris ismeretekre és jártasságra szeretnél szert tenni a legkülönbözőbb szellemi alkotások értelmezésében és a kultúrát meghatározó tényezők felismerésében, ha magas színvonalú elemzői, értelmezői és kommunikációs képességekkel szeretnél rendelkezni mind a szöveges, mind pedig a nem elsősorban szöveges médiumok terén, hogy eligazodhass napjaink vizuális és digitális világában is, akkor a szabad bölcsészet alapszak a számodra való választás.
A tanulmányok lezárásához csak az egyik, a hallgató által kiválasztott specializációs programon szükséges szakdolgozatot készíteni, a másikon szigorlatot kell tenni. Viszonylag sok, a specializációhoz kapcsolódó szabadon választható tárgyat kínálunk a hallgatóknak. Arra is van lehetőség, hogy az Etika vagy a Kommunikáció specializáció mellé egy másik szak ún. minor változatát választja a hallgató (pl. történelem, magyar, angol, szociológia, politológia stb.).
Előkövetelmény: nincs speciális előkövetelmény
Bevezetést a nyugati etikai és morálfilozófiai gondolkodás hagyományaiba, az erkölcs alapproblémáinak tárgyalásába a legnagyobb klasszikus és modern gondolkodók írásainak tükrében. Ennek az Etikatörténet-i és Filozófiai antropológia-i útnak a „bejárása” alapot jelenthet önmagunk és a jelenkor izgalmas emberi kérdéseinek megközelítése, megértése tekintetében (Mi az ember? Van-e életének célja? Mi teszi értékessé életünket?) Az Alkalmazott etikai (politikai-, média-, bio-, orvosi-, ökológiai etika stb.) kurzusok néhány kiemelt problémája: szabad és hiteles média, halálbüntetés, eutanázia, abortusz, a világ éhezői, migráció, felelősség Földünkért, civilizációk összecsapása –(atom)háború, (a)szimmetrikus viszonyok férfi-nő relációkban, generációk harca ill. szolidaritása, emberi/erkölcsi jogok, emberi méltóság.
Specifikus tartalmak képzésünkben: nő- és férfikutatások, időskutatások, gyógypedagógiai kérdések – etikai nézőpontból, az állatokkal való helyes bánásmód (állatetika).
A képzés nem egyetlen meghatározott szakterületen való elhelyezkedésre készít fel. Erőssége éppen abban áll, hogy széles körű alapműveltséget ad és sokféle készséget fejleszt (kreativitás, rugalmasság, kommunikativitás, szövegalkotási- szövegértési, lényeg-kiemelési és érvelési képesség, kooperációra – csapatmunkára való készség), amely további specializáció számára nyújt biztos alapot a munka világában. Lehetsz szakreferens (pl. önkormányzati és más) intézményeknél, dolgozhatsz civil egyesületeknél (környezetvédelem, nő-, család-, ifjúságvédelem, állatvédelem), a szociális-segítő szférában, politikai intézményeknél, szervezeteknél, pártok kötelékében, különféle cégeknél ügyfélszolgálatban, pályázatíróként, HR-esként avagy személyügyi előadóként, tanfolyamok szervezőjeként, az üzleti világban a marketing, értékesítés terén, idegennyelvi levelezőként/ügyintézőként, kulturális intézményeknél pl. rendezvényszervezőként, könyvtárakban, a film és média világában stb.), webtartalmak előállítójaként és fejlesztőjeként, dolgozhatsz IT cégeknél. Tudtad, hogy pl. az amerikai Szilícium-Völgyben az ott dolgozók 70 %-a a humán szférából érkezett? Tudtad, hogy a Hewlett-Packard világcég volt igazgatója eredetileg középkori történelmet és filozófiát hallgatott? De MA szintű egyetemi képzéseinkre is tovább léphetsz: pl. etikatanár vagy kommunikáció- és média szakos képzésre.
További információ: Antropológiai és Filozófiai Tudományok Intézete,
Filozófiai Intézeti Tanszék
Miskolc-Egyetemváros, C/1 Ép. 2. em.
Tel.: +36-46-565-221, +36-46-565-111/2133
E-mail: miklos.nyiro@uni-miskolc.hu
A szociális munka olyan segítő hivatás, amely a társadalomról különféle okokból lemorzsolódott emberekkel való törődésre épül.
szívesen segítenének abban, hogy a rászorultak jövedelemhez, lakhatáshoz, táplálékhoz, szükséges használati tárgyakhoz, gondoskodáshoz és működőképes emberi kapcsolatokhoz jussanak.
A Szociális munka alapszakos képzést az Alkalmazott Társadalomtudományok Intézete koordinálja. Az Intézet általános célkitűzése olyan, humanisztikus értékek iránt elkötelezett, társadalomkritikai érzékkel rendelkező, alkotó szellemű szakemberek képzése, akik széles körű társadalomelméleti, társadalomtörténeti, szociálpszichológiai, elméleti és empirikus társadalomkutatási és informatikai módszertani ismeretekkel rendelkeznek. Elsajátították a hazai és európai társadalmak és társadalmi folyamatok, valamint a globalizációs tendenciák elemzésének szakmai ismeretanyagát és készségeit, illetve képesek a szociológiai ismeretek oktatására és önálló elméleti és empirikus kutatásra. Emellett tudják ismereteiket a gyakorlatban is alkalmazni: társadalmi struktúrák; szervezeti és emberi viszonyok, illetve folyamatok elemzése; adatfelvétel, adatelemzés; döntés előkészítés; szociológiai, közvélemény- és piackutatás; környezeti és hatástanulmányok készítése terén, mind kutató, oktató, mind pedig gazdasági, politikai, igazgatási, társadalmi és kulturális, állami, önkormányzati és civil, a versenyszférában vagy azon kívül működő intézményekben és szervezetekben.
Az Intézet alkalmazott társadalomkutatásokat végez (a hallgatók bevonásával) az alábbi témákban: társadalmi rétegződés, mobilitás; információs társadalom; marginalizáció, hátrányos helyzetű társadalmi csoportok, társadalmi egyenlőtlenségek, szegénység; érték- és életmód kutatások; területi tervezés, szociális fejlesztési koncepciók; civil társadalom kutatása; etnicitás, roma kisebbség.
A képzés időtartama: 7 féléves, nappali és levelező tagozatos formában.
A képzés célja olyan szociális munkások képzése, akik felkészültek az emberi viselkedésről és a társadalmi rendszerekről szóló elméletek felhasználásával, az emberi jogokon és a társadalmi igazságosság elvein alapuló, a társadalmi integrációt, a demokratikus viszonyok erősítését szolgáló szakmai szociális munka végzésére. Képesek az ember és a társadalmi környezet közötti harmónia kialakítására és megőrzésére, a feszültségeket hordozó viszonyok, szociális problémák megelőzésére, szakszerű kezelésre. Továbbá kellő mélységű elméleti ismeretekkel rendelkeznek a képzés második ciklusban történő folytatáshoz.
Tanulmányi területek a képzés során:
Szociális és gyermekvédelmi területeken, iskolákban, az egészségügyben, a bűnmegelőzés területén, állami, egyházi, magán és civil szervezeteknél, a szociális igazgatás területein, illetve szociális projektek, stratégiák készítése területén.
: A BA szakon végzett hallgatóknak lehetőségük van Szociológia mesterképzésben a Miskolci Egyetemen továbbtanulni, illetve egyéb, elsősorban társadalomtudományi és szociális területeken.
További információ:
Alkalmazott Társadalomtudományok Intézete
Miskolc-Egyetemváros, A/5. II. em. 215.
Tel.: (46) 565-111 (2184 mellék)
Web: http://atti.uni-miskolc.hu
Azoknak, akiket érdekel, hogy mi az emberi viselkedés mozgatórugója, akik kíváncsiak arra, hogy hogyan működik a társadalom körülöttük. Akik meg szeretnének ismerkedni különféle kultúrákkal, népekkel, szokásokkal. Azoknak, akik meg szeretnék fejteni, hogy miért viselkedik az ember csoportban másképp, mint egyénileg. Azoknak, aki meg szeretnék tudni, hogy mi az a deviancia, társadalmi innováció, létminimum, szórás, szubkultúra, medián, társadalmi alrendszer és sok minden más!
A Szociológia alapszakos képzést az Alkalmazott Társadalomtudományok Intézete koordinálja. Az Intézet általános célkitűzése olyan, humanisztikus értékek iránt elkötelezett, társadalomkritikai érzékkel rendelkező, alkotó szellemű szakemberek képzése, akik széles körű társadalomelméleti, társadalomtörténeti, szociálpszichológiai, elméleti és empirikus társadalomkutatási és informatikai módszertani ismeretekkel rendelkeznek. Elsajátították a hazai és európai társadalmak és társadalmi folyamatok, valamint a globalizációs tendenciák elemzésének szakmai ismeretanyagát és készségeit, illetve képesek a szociológiai ismeretek oktatására és önálló elméleti és empirikus kutatásra. Emellett tudják ismereteiket a gyakorlatban is alkalmazni: társadalmi struktúrák; szervezeti és emberi viszonyok, illetve folyamatok elemzése; adatfelvétel, adatelemzés; döntés előkészítés; szociológiai, közvélemény- és piackutatás; környezeti és hatástanulmányok készítése terén, mind kutató, oktató, mind pedig gazdasági, politikai, igazgatási, társadalmi és kulturális, állami, önkormányzati és civil, a versenyszférában vagy azon kívül működő intézményekben és szervezetekben.
Az Intézet alkalmazott társadalomtudományi kutatásokat végez (a hallgatók bevonásával) az alábbi témákban: társadalmi innováció, társadalmi rétegződés, mobilitás; információs társadalom; marginalizáció, hátrányos helyzetű társadalmi csoportok, társadalmi egyenlőtlenségek, szegénység; érték- és életmód kutatások; területi tervezés, szociális fejlesztési koncepciók; civil társadalom kutatása; etnicitás, roma kisebbség.
A képzés időtartama: 6 féléves, nappali tagozatos formában.
A 6 féléves szociológia alapszakos (BA) képzés keretében szociológia alapszakos szakelőadó szakképzettség szerezhető. A hallgatók minden félévben különböző terepgyakorlat során szerezhetnek jártasságot szociológiai kutatások kivitelezésében.
Államigazgatási szerveknél, civil szervezeteknél, pályázatírással kapcsolatos területeken, piac- és közvéleménykutató cégeknél, önkormányzatoknál, szociális és oktatási intézményekben, kutatóintézetekben, területfejlesztéssel, szociális fejlesztésekkel kapcsolatos cégeknél.
Lehetőség van Szociológia mesterképzésben továbbtanulni, melyet szintén az Alkalmazott Társadalomtudományok Intézete koordinál, illetve egyéb, a Miskolci Egyetem vagy más egyetemek mesterképzéseiben, elsősorban társadalomtudományi, szociális, bölcsészettudományi területeken.
További információ:
Alkalmazott Társadalomtudományok Intézete
Miskolc-Egyetemváros, A/5. II. em. 215.
Tel.: (46) 565-111 (2184 mellék)
Web: http://atti.uni-miskolc.hu
A 6-10 éves korosztály tanítására, nevelésére, az alsó tagozatos tanulók személyiségének komplex fejlesztésére nyitott jelentkezőknek ajánljuk a 8 féléves alapképzést, amely az általános iskola első négy évfolyamán valamennyi műveltségi terület és az első hat évfolyamán egy választott műveltségi terület nevelési-oktatási feladatainak ellátására készíti fel a hallgatókat.
korszerű elméleti, módszertani és gyakorlati ismeretek, képességek birtokában, sokoldalú felkészültséggel kívánják betölteni a teljes tanítói szerepkört az alsó tagozatos nevelői munka során.
A Miskolci Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karán 2025 szeptemberétől induló képzés a 21. század oktatási-nevelési elvárásainak megfelelő tanítók felkészítését, oktatását vállalja fel. Blended learning támogatással segíti a hatékony ismeretelsajátítást, nagy hangsúlyt fektet az elméleti tudás megszerzése mellett a professzionális gyakorlati ismeretekre.
A BA képzés elvégzése után lehetőség van továbbtanulásra az alábbi mesterképzési szakokon:
8 félév (240 kredit), a szakon egy választott műveltségterület elvégzése kötelező. Az utolsó félévben összefüggő szakmai gyakorlatot kell teljesíteni.
A képzés nappali és levelező, államilag támogatott és önköltséges formában is indul.
Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar
Tanárképző Intézet
Miskolc- Egyetemváros C1 épület III. emelet
Telefon:+36-46-565-111/2136; +36-46-565-215
Web: https://tanarkepzo.uni-miskolc.hu
„A történelem az élet tanítómestere” (Hérodotosz)
MIÉRT ÉPP A TÖRTÉNELEM?
AZÉRT, MERT:
Képzési idő: 6 félév
A Történelem szak specializációi:
További információ:
Történettudományi Intézet
Miskolc-Egyetemváros, C/1. II. 215.
Tel.: (46) 565-111 21-34 mellék
E-mail: beata.toth@uni-miskolc.hu
Web: http://tti.uni-miskolc.hu
3515 Miskolc Egyetemváros
Dékáni Hivatal: 46/565-111/22-25
boldek@uni-miskolc.hu
Hallgatói ügyek: 46/565-111/20-14, 20-15
judit.nehaj@uni-miskolc.hu