A szakirányú továbbképzések 2-4 féléves oklevelet adó képzések, melyek a már meglévő mesterfokozat, illetve hagyományos 5 éves egyetemi vagy főiskolai oklevél megszerzését követően további szakképesítést biztosítanak. A képzések csak költségtérítéses formában indulnak és a képzési rendből adódóan elvégzésük munka mellett is vállalható.
A Miskolci Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara megfelelő számú jelentkező esetében az alábbi szakirányú képzéseket indítja.
A coaching egy olyan fejlesztő kapcsolat, amely személyes, interaktív és erősen fókuszált. Segítséget ad egyéneknek és/vagy szervezeteknek ahhoz, hogy céljaikat hatékonyabban érjék el és összességében is eredményesebbé váljanak. Olyan cél- és eredményorientált fejlesztés, amely a belső és külső erőforrások jobb felismerését és kreatívabb összekapcsolását is lehetővé teszi.
A képzést azoknak ajánljuk, akiket a fentiek megszólítanak és úgy gondolják: mostani vagy leendő munkájuk során szeretnék a fenti szempontokat érvényesíteni és ezek mentén fejlesztő, tanácsadó, mentoráló feladatokat ellátni egyének, szervezetek és/vagy közösségek életében.
A képzésünk egyedülálló módon ötvözi a hagyományos és legújabb coaching technikákat (mint például a design gondolkodás, art-coaching vagy közösségi coaching).
A részvétel feltétele: felsőfokú végzettség (BA, MA vagy egyetemi/főiskolai oklevél) bármely szakon, kivéve mérnöki végzettség.
Képzési idő: 2 félév
Munkarend: levelező, 7-8 nap/félév szombaton, néha péntek délután is
Tandíj: 200.000,-Ft félévente
Képzés felelőse: Dr. Osváth Andrea egyetemi adjunktus
Érdeklődni lehet: Dr. Szabó-Tóth Kinga intézetigazgató, ME BTK ATTI (06 20 980 6243) Graholy Éva (eva.graholy@uni-miskolc.hu)
Telefon: 46/565-111/21-84
Honlap: https://atti.uni-miskolc.hu/index.htm
A képzés célja elmélyült tudású kiadói szerkesztők képzése a kiadói munka és a publikációk előállításának különböző területeire. Napjainkban az információ átadása rendkívül fontos feladat; a megfelelő színvonalú publikálásban speciális ismeretekkel rendelkező, professzionális szakemberekre van szükség, akik tisztában vannak munkájuk fontosságával és a lehető legnagyobb körültekintéssel végzik el feladataikat. A kiadói munka képzésünkben nem csupán könyvkiadást jelent, hanem a publikációk CD-n vagy akár internetes formában való megjelentetését is magába foglalja.
Olyan szakembereket képzünk, akik képesek hagyományos és elektronikus úton, írásban és élőszóban szövegeket, és azok tartozékait közzétenni.
A képzés órái 5 tematikus blokkba csoportosíthatóak:
Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet
Telefon: 06-46-565-111 (21-71 mellék)
Honlap: http://magyarszak.uni-miskolc.hu/szakkepzes.html
A képzés általános célja, hogy a jelölt elméleti és gyakorlati ismeretekre tegyen szert azokról a lélektani folyamatokról, amelyeket a művészet (költészet, zene, képzőművészet) közvetít. Szerezzen információkat a szimbólumok és archetípusok képzőművészeti kódjairól és arról, hogy hogyan rejtjelezik a terápiás folyamatban készült alkotások a pszichés megküzdést. Nyerjen készséget a művészeti terápiás csoport összeállításáról, vezetésének technikáiról, módszertanáról, s tudja alkalmazni a kívánt lélektani hatás elérése érdekében a tanult képzőművészeti technikákat, legyen képes lefordítani mind az alkotófolyamatban készült átélt élményt, mind a keletkezett alkotás szimbolikus üzenetét a lélektan nyelvére és kamatoztassa ismereteit a terápiában részt vevő egyének vagy csoportok tagjainak lélektani épülésére.
A képzés specifikus célja, hogy a jelölt ismerje az akvarell-festés, a tus, szén és krétarajz, montázs, kollázs, üvegfestés és agyag-formázás technikáját és kreatív alkalmazását. Tudja ezen technikákat alkalmazni mind az önkifejezéshez, mind a személyes problémák megjelenítéséhez. Ismerje a személyiségfejlődéshez kapcsolódó kríziseket és a deviancia irányába ható konfliktushelyzeteket, a poszttraumás szindrómákat, s mindezeknek az alkotásokban megnyilvánuló jellegzetességeit. Legyen képes a készült munkákban "megjelenő" kríziseknek és komplexusoknak a felismerésére, valamint az alkotás folyamatában (mind az egyéni, mind a csoportos foglalkozások keretében) történő kezelésére, feloldására és a rekreáció elősegítésére. Tudjon terápiás tervet készíteni és alkalmazni a saját gyakorlati területén, figyelembe véve az érintettek heterogenitását, azaz az egyéni fejlődés változatait is. Legyen képes mind a saját, mind a terápiában részt vevő egyének szimbólumokban megjelenő élményvilágának megismerésére. Készség szinten ismerje az érzelmeinket, viselkedésünket, társas kapcsolatainkat befolyásoló archetipikus konstellációk jelentéstartományát. Szerezzen jártasságot az érzelmi és akarati élet, a kognitív funkciók, valamint a nyitottság, rugalmasság, döntés és felelősségérzet fejlesztéséhez az elsajátított módszer segítségével.
Tudáselemek, megszerezhető ismeretek:
A szakon végzett hallgató
Bölcsészettudomány, társadalomtudomány, pedagógusképzés, művészet, hitéleti képzési területek valamelyikén alapképzésben szerzett végzettség.
A felvétel feltétele továbbá: 50 órás csoportos, vagy egyéni önismereti folyamatban való részvétel megléte. Erről a jelentkezőnek a jelentkezéskor majd nyilatkoznia kell. Aki e nélkül jelentkezik, annak meg kell ezt szereznie ezt az 50 órás önismereti élményt a képzés 3. félévének kezdetéig.
A jelentkezők körében szóbeli felvételi elbeszélgetést tartunk. Az elbeszélgetés célja a szak iránti motiváltság felmérése, valamint a szak elvégzésére vonatkozó személyiségbeli alkalmasság (mentális állóképesség, pszichés terhelhetőség, bizonyos szakmai/személyiségbeli kompetenciák meglétének) vizsgálata.
Képzési idő: 4 félév
Munkarend: levelező, 7-8 alkalom/félév péntek délután és szombaton
Érdeklődni lehet: Dr. Szabó-Tóth Kinga intézetigazgató, ME BTK ATTI (06 20 980 6243) Graholy Éva (eva.graholy@uni-miskolc.hu)
Telefon: 46/565-111/21-84
Honlap: https://atti.uni-miskolc.hu/index.htm
A képzés célja olyan szakemberek képzése, akik a múzeumi, levéltári, könyvtári (közgyűjteményi) területen, és a kulturális örökségturizmus helyszínein (várakban, kastélyokban, látogatóközpontokban, történelmi emlékhelyeken, tájházakban, emlékházakban) alkalmasak a különböző korosztályú látogatók fogadására, szakszerű és élményszerű tájékoztatására, interaktív foglalkoztatására, tudásmegosztási és ismeretátadási alkalmak megszervezésére és megvalósítására. Emellett képesek kiállítások és kapcsolódó rendezvények megszervezésére, a kiállításokban bemutatott gyűjtemények és ismeretek interpretációjára, a közönségkapcsolatok és a kommunikáció támogatására.
A Szakirányú továbbképzésben megszerezhető szakképzettség neve: Közgyűjteményi tudásmegosztás és kulturális örökség referens
Munkarend: Félévente 8-10 hétvége péntek délután és/vagy szombat
Költségtérítés: 200.000 Ft/félév
Bármely BA, MA, illetve osztatlan képzésben szerzett bölcsészettudományi, társadalomtudományi oklevél, vagy főiskolai, illetve egyetemi pedagógusképzésben szerzett oklevél
Kapcsolattartó személy neve és elérhetősége: Dr. Tóth Arnold Herman Ottó Múzeum, tudományos titkár, Dr. Kunt Gergely egyetemi docens,
E-mail: totharnold.miskolc@gmail.com, gergely.kunt@uni-miskolc.hu
Cím: 3515 Miskolc-Egyetemváros BTK, Történettudományi Intézet
A pedagógus szakvizsga szakirányú továbbképzés során a hallgatók részletes betekintést nyernek az iskolázás aktuális, nemzetközi és hazai problémáiba, annak megoldási lehetőségeibe, továbbá az oktatási rendszer működésébe, megismerik az iskolairányítás szegmenseit, s a pedagógia legújabb fejlesztési és tudományos eredményeit. A képzés oktatói között a ME munkatársai mellett a korábbiaknál hangsúlyosabban megjelennek a megye, a régió tanügyigazgatásában vezető szerepet játszó szakemberek.
A képzés pedagógus szakvizsgával zárul.
Meszerezhető szakképzettség: szakvizsgázott pedagógus A képzésben jelenleg felkínált, választható, az egyéni specializációt lehetővé tevő modulok:
A részvétel feltétele: felsőfokú végzettség: alapképzési szakok.
Korábban főiskolai szintű képzések: tanító, óvodapedagógus, konduktor, gyógypedagógus vagy tanári oklevél, továbbá 3 év pedagógus munkakörben eltöltött szakmai gyakorlat.
Képzési idő: 4 félév
Munkarend: levelező, 12 nap/félév szombaton, néha péntek délután is
Tandíj: 140.000,-Ft Ft/félév
Képzés felelőse: Kovácsné dr. nagy Emese egyetemi docens
Érdeklődni lehet: denisa.szenczi@uni-miskolc.hu
Telefon: 46/565-111/21-30
Honlap: https://tanarkepzo.uni-miskolc.hu/
A nemzeti parkok természetvédelmi őrszolgálata tagjai részére a régészeti kulturális örökségvédelemmel összefüggő feladatok ellátásához képzettség megszerzése. Ugyanilyen munkaköri feladatok ellátására az erdészeti, vízügyi, továbbá önkormányzati hivataloknál és intézményeknél olyan alkalmazottak szakirányú továbbképzése, akik a régészeti örökséggel kapcsolatos tevékenységet végeznek.
Úgyszintén, a szakirányú továbbképzésre jelentkezhetek mindazok az érdeklődők is, akik munkakörüktől függetlenül kívánnak szakképzettséget szerezni a régészeti kulturális örökség tárgyában.
A tanulmányok során kiemelt hangsúlyt helyezünk a régészeti lelőhelyek, jelenségek és leletek szakszerű azonosítására, azok komplex módú megközelítésére a régészet társtudományi összefüggésében.
Képzési idő: 2 félév
Munkarend: levelező
Képzés felelőse: Dr. Pusztainé dr. Fischl Klára egyetemi docens
Érdeklődni lehet: +36-46-565-111/21-34 mellék, e-mail: klara.fischl@uni-miskolc.hu
Bővebb információk: https://tti.uni-miskolc.hu/
Olyan szakfordítók és audiovizuális fordítók képzése, akik képesek szakszerűen ellátni az írásbeli és nyelvi közvetítés feladatát magyarról idegen nyelvre és idegen nyelvről magyarra. Az írott forrásnyelvi szöveget tartalmilag pontosan és nyelvileg helyesen vissza tudják adni a célnyelven. Képesek az audiovizuális fordítás elveinek és módszereinek gyakorlati alkalmazására. A szakfordító és az audiovizuális fordító számára fontos szoftvereket tudják alkalmazni, valamint képesek ellátni az ehhez kapcsolódó fordítói feladatokat.
A Szakirányú továbbképzésben megszerezhető szakképzettség neve: szakfordító és audiovizuális fordító (magyar nyelv és angol vagy német nyelv)
Munkarend: félévente 8-10 hétvége (péntek délután és/vagy szombat)
Költségtérítés: 200.000 Ft/félév
Jelentkezés díja: 5000 Ft.
Befizetés módja: átutalás (bővebb tájékoztatás a jelentkezési lapon).
Csatolandó dokumentumok: oklevélmásolat, valamint átutalási bizonylat.
Kapcsolattartó személy neve és elérhetősége: Dr. Mokrainé Orosz Angéla mesteroktató
E-mail: angela.mokraine@uni-miskolc.hu
Cím: 3515 Miskolc-Egyetemváros BTK, Modern Filológiai Intézet, Alkalmazott Nyelvészeti és Fordítástudományi Tanszék
A képzés célja olyan szakfordítók képzése, akik magas szinten képesek ellátni az írásbeli nyelvi közvetítés feladatát idegen nyelvről magyarra és magyarról idegen nyelvre, ismerik a mesterséges intelligencia szerepét a fordításban. Az írott forrásnyelvi szöveget tartalmilag pontosan és nyelvileg helyesen vissza tudják adni a célnyelven, ismerik a forrásnyelvi és a célnyelvi ország politikai, társadalmi, gazdasági és kulturális életét, az Európai Unió intézményrendszerét, valamint a nyelvi közvetítés protokolláris és etikai szabályait.
A szakfordítói szakképzettség hasznosítási lehetősége rendkívül széles körű. Végzett hallgatóink szakfordítóként és tolmácsként dolgoznak vagy olyan nyelvigényes munkakörökben helyezkednek el hazai és multinacionális vállalatoknál, közigazgatási és kulturális intézményekben, ahol a nyelvi közvetítés feladatkörük szerves részét képezi. A nálunk végzett hallgatók között vannak olyanok, akik jelenleg Brüsszelben dolgoznak, fordító irodát alapítottak, többen főállású vagy mellékállású fordítóként és/vagy tolmácsként dolgoznak különböző fordító irodáknál, megyei vállalkozásoknál, cégeknél.
A Miskolci Egyetemen több mint 40 éve folyik fordítóképzés, a Bölcsészettudományi Karon 1995-ben került bevezetésre a Fordító Program, 2001-ben indult a Társadalomtudományi és gazdasági szakfordító szakirányú továbbképzés, majd 2009-ben a Fordító és tolmács mesterképzés
Jelentkezés feltétele: bármely képzési területen szerzett alapfokú (BA, BSc) vagy hagyományos diploma.
Felvételi vizsga: írásbeli fordítás (idegen nyelvről-magyarra), a felvételi vizsgán a jelentkező által hozott nyomtatott szótár használható.
Választható nyelvek: angol, német, orosz, kínai
A képzés időtartama: 2 félév
Munkarend: levelező, péntek délután és/vagy szombat (félévente 8-10 alkalom)
Költségtérítés összege: 150.000,- Ft/félév
Szakirányú továbbképzésben megszerezhető szakképzettség neve: társadalomtudományi és gazdasági szakfordító
A záródokumentum típusa: az eredeti végzettséggel azonos szintű oklevél.
Kapcsolattartó/szakfelelős: Dr. habil. Dobos Csilla, egyetemi docens
E-mail: dobos.csilla@uni-miskolc.hu, nyemokarine@uni-miskolc.hu
Tel: (46) 565-111/1766, (20) 493-4184, (70) 380-3442
Honlap: http://fordito.uni-miskolc.hu
ORSZÁGOS FORDÍTÓ ÉS FORDÍTÁSHITELESÍTŐ IRODA ZRT.
Régióközpontok: Budapest, Eger, Szeged, Pécs, Győr.
TECH-LINGUA
A TECH-LINGUA cég az SDL Trados, a piacvezető számítógépes fordítástámogató szoftver hivatalos magyarországi képviselője. A Miskolci Egyetem 2010-ben csatlakozott az SDL Egyetemi Programhoz, így hallgatóink saját számítógépes termünkben ismerik meg a legkorszerűbb számítógépes fordítástámogató eszközök használatát.
BENEDICTUM KFT.
A BeneDictum Kft. egy több mint 25 éve sikeresen működő fordító iroda, melyet egyik volt hallgatónk alapított.
STAR Language Technology & Solutions GmbH
Umberto-Nobile-Straße 19 | 71063 Sindelfingen | Germany
A fordítási memóriát biztosító technológia használata elengedhetetlen a versenyképes fordítási folyamathoz. A Transit több mint 30 éve sikeres szereplő a piacon, és folyamatosan a fordítópiacon uralkodó aktuális trendek előtt jár.
A képzés célja olyan szakemberek képzése, akik képesek az idegen nyelvi gazdasági és üzleti szaknyelv magas szintű oktatására – a mindenkori jogszabályi előírások szerint – a formális és informális képzésben, szakképzésben, felsőoktatásban, valamint az üzleti szférában; továbbá az idegen nyelvi kommunikációs kompetenciafejlesztő szaknyelvi tréningek megtervezésére, a célcsoportok igényeinek felmérésére, tréningek tartására, értékelésére; facilitátor szerepkör (pl. értekezletvezetés, vitavezetés) betöltésére az üzleti és a közszférában.
Letölthető tájékoztató a képzésről: https://www.felvi.hu/
Részvétel feltétele:
Szakirányú továbbképzésben megszerezhető szakképzettség neve: (német) üzleti szaknyelvi tréner
Kapcsolattartó/szakfelelős: Bazsóné dr. Sőrés Marianna, tanszékvezető egyetemi docens, cím: 3515 Miskolc-Egyetemváros BTK, Modern Filológiai Intézet, E-mail cím: marianna.bazsone.sores@uni-miskolc.hu.
A képzés célja olyan szakemberek képzése, akik a vállalati - külső és belső, magyar és idegen nyelvű - kommunikációban jártasak lesznek a képzés elvégzését követően. A nemzetközi kapcsolatok napjainkban, a gyors és egyszerű információáramlásnak köszönhetően, lehetővé teszik a szervezetek és vállalkozások olyan mértékű növekedését és terjeszkedését, hogy multinacionálissá válva akár befolyást gyakoroljanak a nemzetközi folyamatokra, és a gazdaságpolitikára. A képzés hallgatói olyan kompetenciákat szereznek, hogy vállalati protokoll és kommunikációs szakemberként képesek legyenek a megfelelő kommunikációs módszerek és csatornák megválasztására, értékelésére és használatára a szervezeti teljesítménycélok elérésének elősegítése érdekében, valamint arra, hogy alkalmazzák a képzés során megszerzett gyakorlati ismereteket és kommunikációs készségeket a vállalatok napi tevékenységeiben és valós projektekben.
A vállalati protokoll és kommunikációs végzettség hasznosítási lehetősége rendkívül széles körű. Végzett hallgatóink vállalati protokoll és kommunikációs szakemberként hazai és multinacionális vállalatoknál, közigazgatási és kulturális intézményeknél olyan munkakörökben helyezkedhetnek el, ahol a különböző vállalati, illetve intézményi rendezvények szervezése, rendezése a feladatkörébe tartozik.
Kapcsolattartó/szakfelelős: Dr. Kriston Renáta, egyetemi docens,
cím: 3515 Miskolc-Egyetemváros BTK, Modern Filológiai Intézet,
email: renata.kriston@uni-miskolc.hu.
A szakirányú továbbképzések 2-4 féléves oklevelet adó képzések, melyek a már meglévő mesterfokozat, illetve hagyományos 5 éves egyetemi vagy főiskolai oklevél megszerzését követően további szakképesítést biztosítanak. A képzések csak költségtérítéses formában indulnak és a képzési rendből adódóan elvégzésük munka mellett is vállalható.
A kitöltött jelentkezési lapot az alábbi címre kell beküldeni.
Miskolci Egyetem
Bölcsészettudományi Kar Dékáni Hivatal
3515 Miskolc-Egyetemváros
Vagy e-mailben: boldek@uni-miskolc.hu
A jelentkezéssel kapcsolatos kérdéseivel forduljon bizalommal a ME BTK Dékáni Hivatalának munkatársaihoz az alábbi elérhetőségeken:
judit.nehaj@uni-miskolc.hu, boldek@uni-miskolc.hu
46/563-462
46/565-111/20-14, 20-15
3515 Miskolc Egyetemváros
Dékáni Hivatal: 46/565-111/22-25
boldek@uni-miskolc.hu
Hallgatói ügyek: 46/565-111/20-14, 20-15
judit.nehaj@uni-miskolc.hu